V Regaty o Puchar Trenera UKŻ „Środa” w Środzie Wielkopolskiej za nami. Rekord frekwencji!

3 września 2016 roku odbyły się już Piąte Ogólnopolskie Regaty o Puchar Trenera UKŻ „Środa” w Środzie Wielkopolskiej. Uczniowski Klub Żeglarski „Środa” zorganizował zawody sportowe na lokalnym Zalewie Średzkim. Na tym małym i specyficznym akwenie rywalizowało 54 żeglarzy z 6 miast. Do Środy zjechały się ekipy z Międzychodu, Piły, Rogoźna, Zbąszynia i Poznania. Na Przystani Żeglarskiej powstała wioska żeglarska oraz baza regat. Do godziny 10 wszyscy uczestnicy przygotowywali sprzęt i dokonywali zgłoszeń. Łącznie zgłoszono 27 jachtów klasy Optimist, 8 jachtów w grupie Open i dwa jachty w klasie Omega T. Wśród zgłoszonych jachtów grupy Open znalazła się klasa olimpijska Laser Standard, która przyjechała z Poznania. Podczas tegorocznej edycji regat pobito rekord frekwencji.

O godzinie 10:30 odbyła się ceremonia otwarcia regat, którą poprowadził inicjator całego przedsięwzięcia trener Patryk Różański. Podczas uroczystości obecny był burmistrz miasta Środa Wielkopolska Wojciech Ziętkowski. Wielkopolski Okręgowy Związek Żeglarski reprezentował Jerzy Stefaniak, który pełnił podczas regat funkcję sędziego głównego. Wśród wyjątkowych gości przedstawiono również przedstawicielkę firmy Żabka Polska sp. z o.o. Magdalenę Pachlę. Patryk Różański zdradził bowiem największy sekret imprezy, przygotowaną bardzo dyskretnie niespodziankę dla wszystkich klubowiczów i uczestników regat.

IMG_8540

Firma Żabka Polska sfinansowała uczniowskiemu klubowi kompletną szkoleniową żaglówkę klasy Optimist wyprodukowaną przez firmę All-Carter Crafts Sp. z o.o. z Sulechowa. Gotowy do żeglowania podczas regat sprzęt został dostarczony nad jezioro ciężarówką firm BWA BIS Transport Spedycja, która wspiera logistycznie klub. Po zademonstrowaniu nowego nabytku w średzkim klubie, na czas regat, otrzymał go Damian Kawiński aktualnie najlepszy zawodnik w UKŻ „Środa”. Nowy sprzęt z żabką na burtach bardzo pięknie zaprezentował się podczas imprezy. Regaty otwarto oficjalnie podniesieniem bandery na maszt jachtu zbudowanego przez Andrzeja Kawińskiego. Poczet flagowy pełniły trzy siostry: Martyna, Weronika i Angelika. Na godzinę 11:00 zaplanowano sygnał ostrzegawczy do pierwszego wyścigu.

Na akwenie ustawiono trasę wyścigów, którą wyznaczały trzy widoczne z daleka żółte pneumatyczne boje. Każdy jacht miał do pokonania trasę „po trójkącie”, musiał ominąć lewą burtą w odpowiedniej kolejności boje od 1 do 3, a następnie wpłynąć na metę. Wiatr wiejący z południa pozwolił na rozegranie sprawnie 4 z 5 zaplanowanych wyścigów. Trasa przebiegała wzdłuż całego jeziora dzięki czemu każdy przybyły kibic mógł swobodnie obserwować pojedynki żeglarzy na wodzie. Podczas rywalizacji między jachtami na brzegu można było wsłuchać się w komentarz sportowy Patryka Różańskiego, który na bieżąco tłumaczył sytuacje zachodzące na wodzie. Można było poznać sylwetki ścigających się żeglarzy oraz posłuchać na temat jachtów biorących udział w rywalizacji. Nad bezpieczeństwem uczestników regat czuwała motorówka ratownicza z Międzychodu. Po wyścigach, w wiosce żeglarskiej na uczestników czekał ciepły posiłek oraz słodki poczęstunek. Gdy komisja sędziowska podliczyła wstępnie wyniki regat odbył się zapowiedziany wcześniej wyścig specjalny bez sterów. Trzech najlepszych zawodników w klasie Optimist do lat 11 oraz trzech najlepszych z Optimist 12-15 lat rywalizowało o dodatkowe trofeum. Wyścig polegał na opłynięciu pomostu przystani żeglarskiej za pomocą Optimista z mieczem i żaglem, ale bez steru. Po zawziętej walce z wiatrem i wodą najszybszy okazał się Damian Kawiński z UKŻ „Środa”.

Image258.azyl.zeglarstwo.bez.barier.srodua.wielkopolskaa.04092016.ukzsroda

O godzinie 16:45 rozpoczęła się ceremonia zakończenia regat. Zanim ogłoszono wyniki rywalizacji i wręczono nagrody Patryk Różański wyjawił drugą zaplanowaną na czas regat niespodziankę. Trzy tygodnie temu vice komandor Andrzej Kawiński zwodował zbudowany przez siebie 7,5 metrowy jacht. Po 7 latach prac budowniczych i po testach na wodzie przyszedł czas na ochrzczenie nowej jednostki w kraju. Budowniczy nadał jachtowi imię „Julka”, jego żona Karolina Kawińska wypowiedziała piękne słowa, a później polał się szampan na pokład jachtu. Wszyscy uczestnicy gratulowali sukcesu i życzyli, aby Julka żeglowała długo i niezawodnie. Podczas regat każdy mógł zobaczyć jacht przycumowany w porcie i obejrzeć go od środka. Julka wywarła na wszystkich ogromne wrażenie starannością wykonania i jej funkcjonalnością.

Image2.regaty.sroda.wielkopolskaa.03092016.ukzsrodaPo chrzcie jury regat ogłosiło wyniki. Najpierw poznaliśmy zwycięzców w klasie Omega. Na drugim stopniu podium stanęła dość liczna załoga pod sterami Piotra Różańskiego ’55: Aleksander Niemczewski ’10, Bartosz Leżała ’06, Anika Duda ’08, Jan Cwojdziński ’09, Weronika Smordowska ’01, Angelika Smordowska ’99 i Roman Walczak ’80. Najszybsza okazała się Omega z sekcji żeglarskiej MTTiSW w Międzychodzie. Na najwyższym stopniu podium stanęli: sternik Grzegorz Mrówka ’01 z załogą Karoliną Gierczyńską ’01 i Dorianem Pospieszała ’01.

Image4.regaty.sroda.wielkopolskaa.03092016.ukzsroda

Następnie poznaliśmy wyniki w grupie Open. Na miejscu 8 uplasowała się załoga reprezentująca Zbąszyński Klub Żeglarski, Łukasz Chwałkowski ’83 i Tomasz Wittke ’67. Załoga dzielnie żeglowała na jachcie klasy Big Gippsy („Aparatka”) udostępnionym przez organizatora. Miejsce 7 wywalczył Marek Krugły ’01 i jacht klasy Słonecznik („Wynalazek”), który reprezentował UKŻ „Wodniak” Piła. Na 6 miejscu znalazła się średzka załoga Andrzej Kawiński ’54 i Martyna Kawińska ’09, która żeglowała na drewnianym jachcie klasy P7. Miejsce 5 przypadło średzkiej załodze Ireneuszowi Budzinskiemu ’78, Marcinowi Budzinskiemu ’03 i Faridowi Chergui ’01. Załoga ta walczyła na jachcie klasy Neptun („Bieber”). Zaraz za podium, na miejscu 4 uplasowała się załoga z Środy Wielkopolskiej: Maciej Heigelmann ’80, Marcin Zandrowicz ’82 i Jan Zandrowicz ’09. Załoga żeglowała na pięknym czerwonym jachcie VB. Miejsce 3 zdobyli średzcy żeglarze żeglujący na jachcie klasy Topaz Magno (bez genakera): Mariusz Niemczewski ’77 i Radosław Pachla ’76. Miejsce drugie wywalczyła załoga z UKŻ „Wodniak” Piła Mateusz Mosiński ’05 i Dominik Mosiński ’07, która dzielnie żeglowała na jachcie klasy Cadet (bez spinakera). Na najwyższym stopniu podium stanął Paweł Wałecki ’82 reprezentujący barwy UKŻ „Środa”, żeglujący na jachcie klasy olimpijskiej Laserze Standardzie. Zwycięzca wygrał wszystkie rozegrane wyścigi.

Image6.regaty.sroda.wielkopolskaa.03092016.ukzsroda

W klasie Optimist dzieci sklasyfikowano w dwóch grupach wiekowych: do lat 11 oraz 12-15 lat. W grupie do lat 11 rywalizowało 13 żeglarzy. Na 3 miejscu podium stanął Bartosz Orłowski ’05 z Zbąszyńskiego Klubu Żeglarskiego. Na miejscu drugim znalazł się Jakub Majik ’05 z UKS „Dwójka” Rogoźno. W kategorii do lat 11 zwyciężył Jan Pachla ’05 z UKŻ „Środa”. W starszej grupie optimiściarzy rywalizowało 14 żeglarzy. Na 3 miejscu uplasował się Grzegorz Stanicki ’03 z UKS „Dwójka” Rogoźno. Miejsce drugie wywalczył Gracjan Matłoka ’01 również z UKS „Dwójka” Rogoźno. Po wygraniu 3 z 4 wyścigów, miejsce pierwsze zajął Damian Kawiński z UKŻ „Środa”. Wszyscy uczestnicy regat otrzymali dyplomy, a zwycięzcy trzech pierwszych miejsc puchary.

Image7.regaty.sroda.wielkopolskaa.03092016.ukzsroda

Organizator wyróżnił dodatkowo żeglarzy nagrodami specjalnymi. Nagrodę Fair Play przyznawaną przez trenera UKŻ „Środa” otrzymała Klaudia Majik z UKS „Dwójka” Rogoźno. Damian Kawiński otrzymał nagrodę za wygranie wyścigu specjalnego bez sterów. Najstarszym uczestnikiem regat okazał się Andrzej Kawiński (ur. 09.09.1954). Wyróżniono także najmłodszych uczestników regat. Najmłodszą żeglarką okazała się Martyna Kawiński (ur. 07.05.2009), a najmłodszym żeglarzem Aleksander Niemczewski (25.08.2010). Dzieci otrzymały puchary oraz nagrodę niespodziankę – gigantycznego pluszowego misia.

Pośród wszystkich uczestników regat rozlosowano nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów imprezy. Sklep żeglarski KADA plus z Poznania ufundowała dodatkową nagrodę – profesjonalny zegarek sportowy z timerem dla ostatniego zawodnika w klasie Optimist, który trafił do Przemysława Krycha ’09 z UKŻ „Wodniak” Piła. Na zakończenie komandor i trener UKŻ „Środa” Patryk Różański podziękował wszystkim przybyłym osobom za udział w regatach w Środzie Wielkopolskiej oraz sponsorom za wsparcie. Poczet flagowy opuścił banderę i uroczyście zakończył regaty.

Pełne wyniki regat: http://www.regaty.ukzsroda.pl/wyniki/

Wspierali imprezę: http://www.regaty.ukzsroda.pl/sponsorzy-i-partnerzy/

Jeden komentarz do “V Regaty o Puchar Trenera UKŻ „Środa” w Środzie Wielkopolskiej za nami. Rekord frekwencji!”

Możliwość komentowania jest wyłączona.